poniedziałek, 9 stycznia 2012

Jaki leasing?

Obecnie dostępne są dwa rodzaje leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Poniżej znajdziecie ich krótką charakterystykę.

Umowa leasingu operacyjnego zawierana jest na czas oznaczony, nie krótszy niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu. Raty leasingu (kapitał + odsetki) stanowią dla przedsiębiorstwa użytkującego przedmiot koszt uzyskania przychodu. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje natomiast podmiot finansujący. Po upływie czasu na jaki została zawarta umowa leasingobiorca może wykupić na własność  środek trwały. Cena wykupu zależy od obowiązującej stawki amortyzacji oraz czasu trwania leasingu.

Umowa leasingu finansowego również zawierana jest na czas oznaczony, lecz nie ma żadnych ograniczeń co do długości okresu leasingowania. Rata leasingowa składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej, stanowiącej wynagrodzenie podmiotu finansującego. Kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest tylko część odsetkowa, lecz jednocześnie to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Upłynięcie czasu na jaki została zawarta umowa wiąże się z automatycznym przeniesieniem prawa własności na podmiot użytkujący środek trwały.

Dzięki takiemu podziałowi Klient ma możliwość uzyskania potrzebnego mu przedmiotu nie tylko w atrakcyjnej cenie, ale również z korzyściami w sferze podatkowej (stawka VAT jest różna dla różnych grup przedmiotów). Warto więc przemyśleć jaki rodzaj leasingu będzie dla nas najlepszy!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz